VANREDNE SITUACIJE
Da smanjenje rizika od katastrofa i upravljanje vanrednim situacijama predstavlja nacionalni i lokalni prioritet, govori i činjenica da je 20. novembra 2018. godine Skupština Srbije donela novi Zakon o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama,kojim su značajno pooštrene mere i to posebno u pogledu izrade i ažuriranja planske dokumentacije.
U skladu sa Zakonom o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanju vanrednim situacijama izrađujemo:
Procenu rizika od katastrofa.
Plan zaštite i spasavanja.
Plan smanjenja rizika od katastrofa.
Procena rizika od katastrofa
Procenom rizika od katastrofa identifikuju se vrsta, karakter i poreklo pojedinih rizika od nastupanja katastrofa, stepen ugroženosti, faktori koji ih uzrokuju ili uvećavaju stepen moguće opasnosti, posledice koje mogu nastupiti po život i zdravlje ljudi, životnu sredinu, materijalna i kulturna dobra, obavljanje javnih službi i privrednih delatnosti, kao i druge pretpostavke od značaja za odvijanje uobičajenih životnih, ekonomskih i socijalnih aktivnosti.
Planom zaštite i spasavanja se planiraju mere i aktivnosti za sprečavanje i umanjenje posledica katastrofa, snage i sredstva subjekata sistema smanjenja rizika od katastrofa i upravljanja vanrednim situacijama, njihovo organizovano i koordinirano angažovanje i delovanje u vanrednim situacijama u cilju zaštite i spasavanja ljudi, materijalnih i kulturnih dobara i obezbeđenja osnovnih uslova za život.
Plan zaštite i spasavanja obavezno sadrži sledeće celine:
1) Rano upozoravanje i pripravnost (spremnost);
2) Mobilizacija i aktiviranje;
3) Zaštita i spasavanje po vrstama opasnosti;
4) Mere civilne zaštite;
5) Upotreba snaga i subjekata zaštite i spasavanja.